• +386 (0)8 161 53 09

Pet naslovov na domačem državnem prvenstvu v Kamniku

Kamnik je bil danes prizorišče dirke za državno prvenstvo v olimpijskem krosu za gorske kolesarje, 23. Kamniški kros pa je ob tem štel še za točke slovenskega pokala SloXcup. Domača dirka je prinesla majice slovenskih prvakov petim tekmovalcem kamniškega Calcit Bike Teama. Majice slovenskih prvakov so si prikolesarili Tajda Šoštarko, Hana Kranjec Žagar, Boštjan Hribovšek, Valter Tomšič in Bojan Kemperl.

Po lanski odpovedi Kamniškega krosa zaradi epidemije koronavirusa je Kamnik tokrat gostil državno prvenstvo, na katerem je v vseh kategorijah kolesarilo okrog 220 tekmovalk in tekmovalcev. Ne glede na vroče vreme se je ob trasi zbralo dovolj navijačev, ki so ustvarili zelo dobro vzdušje, kar je tekmovalcem pomagalo do dodatne energije in moči. Dirko v organizaciji Calcit Bike Teama sta si ogledala tudi novi predsednik Kolesarske zveze Slovenije Pavel Marđonović in župan Občine Kamnik Matej Slapar.

Med Calcitovci sta na zmagovalnih stopničkah v kategoriji do 11 let stala Žan Šekoranja in Anamarija Kosec, oba sta bila tretja. Tajda Šoštarko je bila najboljša med gorskimi kolesarkami do 13 let. Nik Golob je bil drugi v U15. Drugi naslov dne je prikolesarila Hana Kranjec Žagar v kategoriji do 17 let. Ambrož Vovk je dirko iste starostne kategorije končal na drugem mestu. Maruša Knap je dirko ženske elite končala z bronom. Med veterani 1 je bil prepričljivo najboljši Boštjan Hribovšek, družbo na zmagovalnih stopničkah mu je delal Jure Belak na tretjem mestu. Peter Rode je med veterani 2 osvojil srebro, Valter Tomšič je z veliko prednostjo osvojil naslov med veterani 3, Bojan Kemperl pa je bil najboljši med veterani 4.

Na moški dirke elite, najbolj pričakovani dirki dneva, je naslov in majico državnega prvaka osvojil Mihael Štajnar, še nedolgo nazaj član kamniškega kluba, ki se zdaj večinoma preizkuša med cestnimi kolesarji. Najboljši član Calcit Bike Teama je bil branilec naslova Rok Naglič, ki je ostal brez resnega boja za naslov zaradi ponovnih težav z aritmijo. Matic Kranjec Žagar je bil šesti v absolutni konkurenci, Luka Tavčar osmi, Blaž Žle 11., Peter Vovk 14., Tilen Jagodič 15., Gal Pavlič 16., Anže Dolenšek pa dirke ni končal. V kategoriji do 23 let je na koncu Kranjec Žagar osvojil peto mesto, Žle sedmo, Vovk deveto, Jagodič 10. in Pavlič 11.

»Na start sem šel skoncentrirano. Na koncu prvega kroga se mi je prvič zgodila aritmija. Ustavil sem se, hitro sem lahko spet dirkal. V šestem krogu sem ujel Mihaela, noge so bile vrhunske. Potem se mi je zgodilo še enkrat. Upam, da bom do konca sezone to težavo rešil, da je drugo leto ne bom imel. Ne moreš kaj, pride tudi taka dirka, ne morejo biti vse popolne. Čestitke Mihaelu za zmago,« je svoj nastop opisal Naglič in nadaljeval: »Definitivno sem si želel zmagati, ker je to dirka mojega domačega kluba. Pride tak dan, ne morem si kaj očitati. Glavo gor in gremo na polno v naslednje dirke.«

»S formo sem zadovoljen. Od starta je šlo na polno. V tretjem krogu me je malo zabilo. Drugače sem skušal voziti čim bolj konstantno. Na koncu je bilo dovolj za peto mesto v U23. Zadovoljen sem z izkupičkom,« je bil zadovoljen Kranjec Žagar, o vročini pa dejal: »Skušal sem se čim bolj hladiti. Starša sta mi podajala odprt bidon in sem se polival. Drugače mi vročina ne predstavlja težav.«

Dobre volje je bil v cilju razumljivo Hribovšek, ki je dokazal, da je še vedno, čeprav je iz elitne kategorije »presedlal« v veteransko, še vedno zelo hiter. »Šlo je po pričakovanjih. Največ spoštovanja sem imel do proge, da se kaj ne bi zgodilo. Moral sem paziti. Taktiziranja ni bilo, vedel sem, da moram prvi krog iti do konca, vse kroge isti tempo, da če bi prišlo do okvare, defekta, da bi imel dovolj rezerve za zmago. Material je zdržal, jaz pa tudi,« je bil dobre volje Hribovšek, ki je pohvalil tudi navijače in progo: »Super je bilo na progi. Fajn je, ker je bilo veliko navijačev. Bili so na vsakem ovinku, to ti da motivacijo. Progo smo urejali zadnji mesec. Zadnji teden so skušali vse ’speglati’, da ne bi bilo česa nevarnega. Zagotovo je to ena boljših prog v Sloveniji.«

Prvič je Kamniški kros odpeljala Knapova, ki je v cilju povedala: »Pričakovala sem, da bom tretja skupno. Vzdušje je bilo fenomenalno. V Kamniku je sploh tako. Proga mi je všeč. Klanec na začetku mi odgovarja, ne bi pa se pritoževala še nad kakšnim. Zadovoljna sem, da sem dala vse od sebe. Vsaka dirka je dragocena izkušnja.«

»Bila sem v super pripravljenosti pred evropskim prvenstvom, ki me čaka v naslednjih dneh. Potrudila sem se po svojih najboljših močeh, kljub vročini sem izpolnila svoja pričakovanja in zmagala,« pa je svoj nastop v Kamniku komentirala Hana Kranjec Žagar.